ALLIANSEN | ”Varför är centerpartisterna så nöjda?” Den berättigade frågan ställer Claes Lönegård i Fokus.
I Novus augustimätning som är en sammanräckning av fyra opinionsinstituts siffror tappar Centerpartiet 0,7 procentenheter och får 4,4 %. Detta är det sämsta resultat sedan sammanställningen började göras i januari 2010.
Så nog finns det mycket att knorra över. Trots detta är det tyst i partiet.
Och en av anledningarna till detta är, som Lönegård påpekar, att Annie Lööf valdes för att bli en tuffare variant av Maud Olofsson. Det var aldrig tal om att byta politisk eller ideologisk inriktning.
Lönegård skriver:
Saken är den att bortom mediernas ljus har Annie Lööf det senaste året fullföljt den plan som hon själv ritade upp i valanalysen och som fick henne vald. Därför protesterar ingen i partiet. Hon gör bara det hon ska göra.
– Hon har bockat av förslagen i valanalysen punkt efter punkt, säger en av hennes närmsta medarbetare.
Det handlar om förändringar i partiorganisationen, en ny kommunikationsplan som blev klar i dagarna, ett nytt idéprogram som håller på att växa fram och som ska antas i mars nästa år och en »Framtidsagenda 2020« som antogs på förtroenderådet i april.
Huvudnumret spelade Annie Lööf upp under sitt tal i Almedalen i somras. Publiken hade fått Swedish House Mafia i högtalarna som uppvärmning. Sedan kom angreppet på alliansen som hon hade deklarerat i valanalysen nästan två år tidigare.
– Det gemensamma projektet har tappat fart. Projektets glöd har falnat, sa Lööf från talarstolen, utlyste behovet av en allians 2.0 och bjöd hem de borgerliga partiledarna till gården i Maramö för överläggningar.
Men vad som trots allt borde oroa centerpartisterna är att ett parti inte behöver vara tyst bara för att man arbetar fram alla dessa dokument.
Det var aldrig tänkt att Annie Lööf skulle försvinna in i arbetet på Näringsdepartementet.
Hela Alliansarbetet bygger på tanken att partierna utifrån sitt departementsansvar skulle få automatisk uppmärksamhet också för sitt parti.
Men det finns ingen automatisk korrelering mellan regeringsposter och bättre opinionssiffror för det egna partiet.
Och anledningen till detta är att väljarna naturligtvis gör den kloka analysen att partier bara kan uttrycka kollektiva åsikter när man sitter i en regering.
Så om Annie Lööf verkligen vill lyfta partiets siffror måste hon också se till att vinna de politiska striderna inom Alliansen. Och dessutom göra det inför väljarnas ögon.
Det kommer inte att räcka med att bara förhandlar fram en politik förändring bakom lyckta dörrar och sedan presentera det som gemensam regeringspolitik.
Bild: Tidskriftsomslaget är Fokus den 31 augusti – 6 september 2012.

Eeh… Kan hon ens sitta kvar som partiledare?