ALMEDALEN | Den största överraskningen var att Annie Lööf aldrig utnyttjade sitt tal som en utgångspunkt för en nystart.
Henne tal gav ingen indikation om att Lööf har några idéer om hur hon tänker lyfta Centerpartiet från historiskt låga opinionssiffror.
”Det är dags för Alliansen 2.0”, sade Lööf i talet. Men frågan är om inte partiet måste börja med Lööf 2.0 om man skall bli någon tillgång för Alliansen.
Nu ligger även Centerpartiet – tillsammans med Kristdemokraterna – under fyraprocentsspärren enligt en väljarbarometer från Demoskop.
Och i Novus sammanställning av en rad opinionsundersökningar för juni hamnar Centerpartiet på bara 5,1 %.
Varför då inte ta chansen när man kan tala direkt till svenska folket? Vad har man att förlora? Varför inte komma med en riktig kioskvältare till utspel?
Men Lööf är inte unik. Knappast någon partiledare har så här långt överraskat i Almedalen.
Den vanliga förklaringen är att inget parti vill bränna något politiskt krut så här långt före valet. Men den förklaringen haltar betänkligt.
Partier lanserar nämligen ständigt utspel och idéer mellan valen. Året runt. Månad för månad. Varför då inte också göra det när man har tittarna spikade framför tv:n?
Fullständigt obegripligt.
[...] Utan tvekan var det Åsa Romson (MP) och Annie Lööf (C). [...]